CO TAKHLE TŘEBA ZÍSKAT NOBELOVU CENU

24.04.2025

Jeden známý neurolog v Liberci, tohoto času již v důchodu, řekl mamince: "Jo, kdybych věděl, jak na TINNITUS, tak to bych dostal Nobelovu cenu." Cenu nedostal. Nikdo totiž neví, jak se s tímto problémem úspěšně a trvale vypořádat.

Tinnitus je laicky řečeno pískání, hučení v uchu nebo v obou uších. Občas ho nejspíš ucítí každý dospělý jedinec. Třeba já, kam moje paměť sahá, nějaké to pískáníčko v hlavě znám. Ovšem poslední rok a půl mám tinnitus neustále. Silnější, slabší, nejvíc vnímaný vleže před usnutím nebo ráno po vzbuzení. Někdy je to tak otravné, že nemohu usnout, jindy ho příliš nevnímám. Asi dvakrát se mi stalo, že zmizel úplně - tak to jsem si teda všimla!!! Sice ustal jen na pár minut, ale stalo se.

Příčina? Tak jako vždy, když se neví, co problém způsobuje, začneme jmenovat obligátní příčiny, jako jsou stárnutí a stres, nespavost a alkohol. No, to bych si za diagnózu mohla udělit cenu sama sobě.
Léky nejsou. Pokud tinnitus není příliš silný, pokud přes něj vše kolem slyšíte, dá se s ním kamarádsky žít. Situace u slavných osob, jako třeba Smetana, Schumann.... , jež vyústila do hluchoty, je jiná, v mé barvité představivosti děsivá. Jo a taky prý tinnitus  může být vyvolán nebo zhoršován infekcemi, jako je například covid-19. 

Jak laicky bojovat s pískáním v uších? Lékaři mohou doporučit terapie zvukem, které pomáhají mozku ignorovat vnitřní šumy, některým lidem pomáhají hořčík, zinek nebo vitamíny skupiny B. Jdu si hned zobnout jedno béčko!